Podsumowanie krakowskich dni młodzieży

Światowe dni młodzieży 2016 był jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń minionego roku, tym bardziej, iż dni te organizowane były na naszej Ziemi, w Krakowie. Uroczystości zgromadziły ponad dwa miliony ludzi z całego świata, które pragnęły przejechać tysiące kilometrów, aby znaleźć się z inni uczestnikami i dzielić się swoją miłością do Jezusa. Uroczystości zostały pozytywnie ocenione przez ponad 90% obecnych, do najczęściej pozytywnie ocenianych aspektów należały, takie kwestie jak:

  • jedzenie
  • atmosfera
  • lokalizacja
  • organizacja
  • transport

Wiele z tych osób zadeklarowało, iż przyjedzie odwiedzić Polskę po raz kolejny w celach turystycznych, co świadczy o tym, iż poczuli się u nas bezpiecznie, jak również wielu z nich poznało nowych przyjaciół na wiele lat. Świadczy o tym grono chętnych wolontariuszy, którzy wyjechali ze swoich diecezji, aby pomagać osobom przybyłym w dobrej organizacji przemieszczania się i modlitwy.

Koszty organizacji ŚDM

Światowe dni młodzieży planowane i organizowane były przez okres trzech lat. To właśnie w tym czasie były gromadzone fundusze na zapewnienie jak najsprawniejszego przebiegu uroczystości i zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia. Najwięcej kosztów, które pochłonęły przeznaczony budżet były domu pielgrzyma, wyżywienie, zakwaterowanie, transport, jak również ubezpieczenie. Koszt ten szacuje się na ponad 108 000 000 złotych. Aczkolwiek według najnowszych analiz koszty te były o połowę mniejsze, niż te wygenerowane w Rio de Janeiro w 2013 roku. Przy takim natłoku ludzi, którzy w 2016 roku odwiedzili Kraków, pozostawili po sobie wiele materialnych przedmiotów, takie jak np. plecaki. Zostały one przekazane na rzecz fundacji Caritas. Z obchodów tych szczególnie cieszyli się mieszkańcy Krakowa, iż przez te dni, w których natłok ludzi był naprawdę duży, przedsiębiorcy, szczególnie sklepikarze, cieszyli się z dużego utargu. Taka sama sytuacja odnosiła się w stosunku do restauracji i sklepów odzieżowych, jak również hoteli i hosteli.