Co warto zobaczyć w Krakowie?

Teoretycznie wszyscy wiemy, co warto zobaczyć w Krakowie. To jedno z najbardziej historycznych miast Polski i obok Warszawy jest najpopularniejsze dla zagranicznych turystów. Wszyscy wiedzą oczywiście, że koniecznie trzeba pójść na Wawel, zrobić sobie zdjęcie ze smokiem, zobaczyć Sukiennice czy zwiedzić rynek, jednak Kraków jest tak bogaty w zabytki, ciekawe miejsca, pomniki, że trudno dotrzeć do wszystkich tych miejsc podczas kilkudniowego urlopu. Na zwiedzanie powinniśmy więc zarezerwować sobie dłuższy czas i przy zwiedzaniu skorzystać z usług krakowskiego przewodnika.

Trochę historii

Wycieczkę po Krakowie można rozpocząć od odwiedzenia Starego Miasta, bo to właśnie tam znajdują się najpopularniejsze zabytki. Kościół Mariacki, Rynek Główny (z pomnikiem Adama Mickiewicza, pozostałościami po dawnym ratuszu oraz najstarszym kościołem w mieście), wspomniane wcześniej Sukiennice czy Brama Floriańska to tzw. must see nie tylko dla Polaków, ale także dla turystów z innych krajów. Kto odwiedza Kraków po raz pierwszy, koniecznie musi wstąpić do Zamku Królewskiego na Wawelu, by zapoznać się lepiej z historią nie tylko miasta, ale całej Polski. Na szczególną uwagę zasługuje tu Fabryka Schindlera, z odwiedzin w której wiele wyniosą osoby, interesujące się drugą wojną światową.

Sztuka i muzea

Kontakt nie tylko z historią, ale również ze sztuką zapewniają w Krakowie liczne muzea. Znajdujące się w Starym Mieście Muzeum Czartoryskich zaprasza do oglądania swojego najcenniejszego zabytku – “Damy z Gronostajem” Leonarda da Vinci. Bardzo ciekawe muzeum znajduje się pod rynkiem – można w nim zobaczyć Kraków takim, jakim był w dawnych czasach, to znów wędrówka w stronę historii. Nie sposób nie wspomnieć tu również licznych zabytków, które wiążą się z bogatą kulturą żydowską, obecną w mieście przed wojną. Warto odwiedzić synagogi, by obejrzeć zgromadzone w nich zbiory, dotyczące judaizmu i szerszego życia polskich Żydów.

Koniecznie trzeba też odwiedzić Muzeum Narodowe i najlepiej wykupić bilet na wszystkie możliwe wystawy, bo każda z nich jest wyjątkowo ciekawa i pouczająca. W środku można spędzić naprawdę wiele godzin, podziwiając polską sztukę i ucząc się na temat życia poprzednich pokoleń.

Kazimierz

To dawna dzielnica żydowska. Oprócz wspomnianych już synagog, można zobaczyć tu również cmentarz żydowski oraz odwiedzić malownicze uliczki. Będąc w Krakowie, ma się wrażenie, że to miasto tramwajów, które wciąż przejeżdżają ulicami, a właśnie w Kazimierzu znajduje się Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie można dowiedzieć się więcej nie tylko na temat tramwajów, ale również o samochodach. Podobnie jak inne miejsca Krakowa, Kazimierz oferuje mnóstwo możliwości, by bardzo dobrze zjeść!

Inne miejsca

Wielu ludzi lubi wracać do Krakowa, co oznacza, że zwiedziwszy już wszystkie większe zabytki, będą poszukiwać czegoś nowego, by spędzić czas. Kraków wciąż zaskakuje, nawet tych, którzy przyjeżdżają tu co roku w wakacje lub tak po prostu, by nacieszyć się atmosferą miasta. Tym, którzy jeszcze nie widzieli wszystkiego, warto polecić wycieczkę w celu zobaczenia kolorowych schodów na Podgórzu, kopca Krakusa, Muzeum Witrażu czy Drogę Królewską – to wszystko miejsca o wyjątkowej atmosferze i absolutnie warte zwiedzenia i zapamiętania, a także tego, by do nich wracać, podobnie jak do samego miasta.