Kraków to jedno z najpiękniejszych miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dowodem na jego docenienie jest wciąż rosnąca liczba turystów, którzy odwiedzają dawną stolicę naszego kraju.
Oto 10 najważniejszych zabytków Krakowa :
- Wawel – wzgórze z Zamkiem Królewskim górujące nad miastem. Oprócz komnat królewskich, zbrojowni i skarbca warto zwiedzić Katedrę, a w niej groby królewskie. Nieodzownym elementem zwiedzania Wawelu jest też oglądanie dzwonu Zygmunta. Bardzo atrakcyjne (zwłaszcza dla najmłodszych turystów) jest zejście do Smoczej Jamy.
- Sukiennice – obecny wygląd ukształtował się pod koniec XIX wieku, choć ich historia zaczyna się wraz z lokacją Krakowa przez Bolesława Wstydliwego w 1257 roku. Dzieje Sukiennic i ich przeobrażenia w ciągu kolejnych stuleci można obejrzeć w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Podziemiach Rynku Głównego. Na pierwszym piętrze można z kolei obejrzeć zbiory Muzeum Narodowego – znajdują się tam dzieła Matejki, Malczewskiego, Siemiradzkiego, Chełmońskiego czy Gierymskiego.
- Rynek Starego Miasta – wytyczony także w czasie lokacji miasta. Przebiega przez niego Droga Królewska (od Bramy Floriańskiej do Zamku Królewskiego na Wawelu). Na jego płycie znajdują się wspomniane Sukiennice, Kościół Mariacki, wieża ratuszowa oraz Kościół św. Wojciecha i jedyny w swoim rodzaju pomnik Adama Mickiewicza. Rynek otoczony jest z czterech stron zabytkowymi kamienicami.
- Kościół Mariacki – zabytkowa budowla, z którą wiążą się legendy. W prace przy kolejnych przebudowach i konserwacjach zaangażowani byli m.in. Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Puntem obowiązkowym zwiedzania jest Ołtarz Wita Stwosza.
- Barbakan (potocznie nazywany jest Rondlem) – część fortyfikacji miejskich, w jego wnętrzu mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
- Brama Floriańska – pozostałość dawnych murów miejskich.
- Krypta Zasłużonych na Skałce – panteon narodowy w podziemiach Kościoła. Spoczywają tu m.in. Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Czesław Miłosz, Adam Asnyk i Józef Ignacy Kraszewski.
- Cmentarz Rakowicki – historyczny cmentarz będący miejscem spoczynku setek krakowian, m.in. Jana Matejki, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Heleny Modrzejewskiej, Lucjana Rydla, Piotra Michałowskiego, Władysława Żeleńskiego, Marka Grechuty, Jerzego Bińczyckiego, Zbigniewa Wodeckiego, Wisławy Szymborskiej, Piotra Skrzyneckiego.
- Płaszów – obóz koncentracyjny, którego komendantem był Amon Goth. Z miejscem tym związana jest postać Oskara Schindlera utrwalona w filmie „Lista Schindlera”, a także Fabryka Schindlera – kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
- Kazimierz – powstał jako osobne miasto, dopiero z czasem dołączone do Krakowa. Dziś to nie tylko tętniąca nocnym życiem, „imprezowa” dzielnica miasta, ale przede wszystkim miejsce, gdzie można poznać życie i zwyczaje krakowskich Żydów. W lipcu odbywa się tu znany na świecie Festiwal Kultury Żydowskiej.
Powyższa lista to zaledwie kilka miejsc, które w Krakowie warto zobaczyć. Z pewnością jest to jednak dobry początek.
Więcej informacjo o 10 wymienionych zabytkach dowiesz się podczas zwiedzania Krakowa z przewodnikiem.